خانه » فیلم و موسیقی » هزینه درمان ارتودنسی
هزینه درمان ارتودنسی

هزینه درمان ارتودنسی

draslani

هزینه درمان ارتودنسی

دانستن این که هر یک از انواع براكت  چه هزینه ای دارند نقش بسیار مهمی در انتخاب بیمار خواهند داشت. به طور کل میانگین هزینه براكت ها در سایر کشورها میتواند بین ۳۰۰۰$ تا ۷۰۰۰$ متغیر باشد که خود بستگی به شدت مشکل دندانهای شما نوع براكت  انتخابی شما و این که براكت ها در دو فک قرار گیرند و یا تنها در یک فک قرار گیرند, دارد.

شدت مشکل

فاکتور اصلی که در میزان هزینه نهایی درمان شما اثر خواهد گذاشت شدت مشکل دندانهای شما و میزان اصلاحاتی است که برای تصحیح آنها نیاز خواهد بود. بنا بر اعلام AAO ( انجمن ارتودنتیستان آمریکا ) میانگین طول دوره درمان برای اغلب بیماران کمتر از ۲ سال خواه بود هرچند برای بیمارانی که به اصلاحات جزیی و پایه نیاز دارند این میزان کمتر و در موارد شدیدتر تا ۳ سال نیز میتواند به طول انجامد. استفاده از براكت ها در میان بزرگسالان روز به روز افزایش میابد بنابر اعلام AAO یک نفر از هر ۵ بیمار ارتودنسی جز بزرگسالان هستند. اما لازم به ذکر است اصلاح نکردن مشکلات دندانی در نوجوانی و جوانی و رها کردن آنها تا بزرگسالی میتواند منجر به پیدایش مشکلات شدید malocclusion شود که برای برطرف کردن آنها گاهی علاوه بر براكت ها نیاز به جراحی ارتوگناتیک ( ارتوسرجری ) نیز خواهد بود که خود تاثیر  زیادی بر هزینه درمان خواهد داشت. هر چه سریع تر اقدام به رفع مشکل دندانهای خود کنید احتمال نیاز به جراحی در آینده کمتر خواهد بود و هزینه نهایی درمان نیز به مراتب کمتر خواهد شد.  در عکس زیر به مواردی از این مشکلات اشاره میکنیم که تشخیص زودهنگام آنها میتواند بسیار موثر باشد.

علاوه بر این همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم و بنا بر پیشنهاد AAO کودکان باید در ۷ سالگی مورد معاینه ارتودنتیست قرار گیرند چرا که دندانهای جوان و در حال تکامل بسیار راحت تر به درمان ارتودنسی پاسخ میدهند. از اینرو هر چه درمان ارتودنسی سریعتر آغاز شود حصول نتایج سریع تر و هزینه درمان کمتر خواهد بود. اگر کودک نیاز به کشیدن یک یا تعدادی دندان داشته باشد هزینه آنها را نیز باید به مجموع هزینه ها اضافه کنید. با اینکه مراجعات مکرر به متخصص میتواند ناخوشایند باشد اما میزان همکاری کودک هم بر نتیجه نهایی درمان و هم بر میزان هزینه ها موثر خواهند بود. از این موارد میتوان به رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و مراقبت از براكت ها در طول دوره درمان شاره کرد چرا که تعمیر و جایگزاری وسيله های ارتودنسی در صورت عدم مراقبت صحیح میتواند بر هزینه های نهایی تاثیر گذارد. پوسیدگی دندان ناشی از عدم مسواک زدن صحیح را نباید از خاطر برد.

نوع براكت

نوعی از براكت  که شما برای درمان خود انتخاب میکنید تاثیر به سزایی بر هزینه نهایی درمان شما خواهد داشت. بنا بر آمار ارایه شده هزینه درمان با براكت های فلزی معمول بین ۳۰۰۰$ تا ۷۰۰۰$ متغیر خواهد بود که البته بستگی به شدت مشکل دندانها و طول دوره درمان نیز دارد.

براكت های شفاف مانند Damon بسته به نیازهای بیمار میتوانند هزینه ای بین ۳۰۰۰$ تا ۸۰۰۰$ داشته باشند. براكت های دیمون از جمله براكت های self-ligate هستند که با حذف نیاز به ligatureها و با نیرویی کمتر موجب حرکت دندانها میشوند و از اینرو میزان آزردگی آنها تا حدی کمتر است.

Alignerهای شفاف در حدود ۵۰۰۰$ هزینه خواهند داشت هرچند در مواردی هزینه آنها تا ۸۰۰۰$ هم خواهد رسید. مشکلات ارتودنسی ساده که با تعداد کمتری از alignerها ( حدودا ۵ ست ) برطرف خواهند شد هزینه ای در حدود ۲۰۰۰$ خواهند داشت. در مورد alignerهای شفاف در آینده بیشتر توضیح خواهیم داد.

براكت های زبانی (lingual) که در سطح پشتی دندان قرار میگیرند, مخفی هستند و عموما برای هر بیمار به طور اختصاصی ساخته میشوند و قرار دادن آنها هم برای بیمار و هم برای متخصص چالش برانگیز خواهد بود. از اینرو هزینه درمان با آنها بین ۵۰۰۰$ تا ۱۳۰۰۰$ متغیر خواهد بود.

نوع براكت  میتواند در تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشک و طول هر جلسه درمان تاثیرگذار باشد براكت های دیمون از آنجا که تنها نیاز به تعویض wire دارند زمان کمی را در هربار مراجعه به خود اختصاص میدهند این میزان در براكت های شفاف بازهم کمتر میشود.

اگر میخواهید درمان ارتودنسی را برای خود یا اطرافیان خود آغاز کنید و میخواهید میزان هزینه های آنرا ارزیابی کنید قبل از آغاز درمان در مورد طول دوره درمان و هزینه ها با متخصص خود مشورت کنید.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است