خانه » آموزش موسیقی » اثر موسیقی بر ذهن کودکان
اثر موسیقی بر ذهن کودکان

اثر موسیقی بر ذهن کودکان

 اثر موسیقی بر ذهن کودکان

 در ابتدای امر سوالی را که در ذهن بسیاری از شماست مطرح می کنیم. در سالهای اخیر پژوهشگران ثابت کرده اند که نقش مهمی در زندگی انسانها  دارد ولی آیا این قدرت را نیز دارد که بر ذهن انسانها اثر گذارد؟
تجربه ثابت کرده که موسیقی می تواند تمام وجود یک فرد را به تلاطم در آورد. برخی از موسیقی ها به شما آرامش می بخشند و برخی شما را عصبی و تهاجمی می کنند. به نظر شما، موسیقی چگونه می تواند این اثر را بر درون بگذارد؟
در دنیای امروز ، از موسیقی برای تاثیر گذاری بر امور مختلف استفاده می شود به طور مثال از موسیقی در زمینه پزشکی به عنوان منبع تحقیق  و نوعی از درمان استفاده می گردد. امروزه موسیقی در تسریع امر شفابخشی، کاهش فشار خون،درمان کوکان بیش فعال،بیماریهای روحی، افسردگی به ویژه افسردگی پس از زایمان، کاهش اضطراب و استرس،درمان بی خوابی، رشد بهتر نوزادان نارس و… بکار برده میشود.
جولیوس پرتنوی ، پژوهشگر مطرح موسیقی در طی تحقیقات زیادی دریافت که موسیقی قادر است بر سرعت سوخت و ساز بدن، کاهش یا افزایش فشار خون، سطح انرژی بدن، سیستم گوارشی و … بسته به نوع موسیقی ای که پخش می شود، اثر مثبت یا منفی بگذارد. مثلا موسیقی های ملایم مانند موسیقی کلاسیک اثر بخشی بهتری بر روی بدن دارند و باعث افزایش “آندروفین” در بدن می شوند. همچنین ۳۰ دقیقه گوش دادن به همچین موسیقی هایی اثری معادل یک دوز قرص والیوم را دارد.
بد نیست بدانید که با گوش دادن  به موسیقی، هر دو نیمکره مغز_ نیمکره چپ و راست_ درگیر فعالیت های ذهنی می شوند. البته منظور ما از موسیقی فقط خواندن شعر نیست بلکه ساز زدن، ملودی، تُن، انواع صدا ها، آکورد و ریتم را نیز شامل می شود.
تاثیر موسیقی در افزایش حافظه و تمرکز
موسیقی از طریق تحریک فرد برای دقت بیشتر نسبت به  نوع صدا ، ریتم، ملودی ، آهنگ، جهت صدا و…. در افزایش حافظه و تمرکز موثر است. به همین دلیل ، اغلب دانش آموزانی که به نوعی با موسیقی در ارتباط هستند در مدرسه و دانشگاه موفق تر می باشند.
امروزه روز ثابت شده که حافظه می تواند از طریق موسیقی تقویت شود و  افرادی که از کودکی در معرض آموزش و بازیهای موسیقایی بوده اند ، حافظه بسیار بهتری دارند. ریتم، ملودی، هارمونی آهنگ و…. جزو عواملی هستند که موجب تقویت حافظه می شوند و در بازیهای این کتاب ما سعی کرده ایم که از این عوامل بیشترین استفاده را کنیم. در آزمایشی که در دانشگاه هنگ كنگ‌ انجام شد، ۴۵ نوازنده اركستر بین سنین ۶ تا ۱۵ سال از لحاظ قدرت حافظه و به خاطر سپردن كلمات مورد بررسی قرار گرفتند. پژوهشگران  دریافتند كه كودكان نوازنده نسبت به هم سن و ‌سالان غیر نوازنده خود به مراتب کلمات بیشتری را  حفظ می کنند.پس از یك‌سال آزمایش دیگری از این گروه گرفته شد . مشخص شد كه حافظه كودكانی كه هنوز نوازنده اركستر هستند نسبت به سال گذشته توانمند ترشده اند، درحالی‌كه حافظه كسانی كه از اركستر جدا شده‌اند ،  در همان سطح باقی مانده است. همچنین موسیقی کمک به درک و انتقال بهتر مفاهیم به افراد می کند  که از ارکان مهم موفقیت در زندگیست .

برخی از مناطق مغز که در هنگام گوش کردن به موسیقی یا بازیهای موسیقایی، فعال می شوند عبارتند از:
گروه ۱: کسانی که با موسیقی به صورت حرفه ای _ چه نواختن چه شنیدن_ در ارتباطند
گروه ۲: افرادی که با موسیقی آشنایی ندارند

عملکرد
مناطق فعال شده    زمینه موسیقایی

۱٫    گوش کردن به موسیقی

۲٫    گوش کردن به موسیقی

۳٫    ملودی

۴٫    ریتم

۵٫    تمرکز روی شعر و ترانه

۶٫    تُن موسیقی

۷٫    تمرکز روی ملودی

۸٫    نواختن موسیقی

نیمکره چپ_کورتکس شنوایی

نیمکره راست _ کورتکس شنوایی

نیمکره راست

مخچه_  نیمکره چپ

نیمکره راست

نیمکره چپ

گیجگاه_نیمکره راست _ کورتکس شنوایی

مخچه_ نیمکره راست
گروه ۱

گروه ۲

هر دو گروه

هر دو گروه

هر دو گروه

گروه ۱

هر دو گروه

گروه ۱

اما متاسفانه برخی موسیقی ها به طور عکس عمل کرده و حتی باعث بیماری می شوند. استفاده از موسیقی های نا مناسب همانند وارد کردن زهر  به بدن است. دانشمندان در این زمینه، آزمایشی را بر روی تعدادی از گیاهان انجام دادند. تعدادی گیاه از یک نوع و درشرایط  آب و هوایی یکسان، به دو گروه تقسیم شدند برای گروهی از آنها، موسیقی “راک” را با صدای بلند پخش کردند و دیدند که پس از مدتی گیاهان پژمردند و تعدادی نیز خشک شدند و برای گیاهان گروه دوم، موسیقی کلاسیک ملایم پخش کردند و شاهد رشد سریع تر آنها بودند. موسیقی عنصر بسیار قدرتمندی است  که همانند یک داروی شفابخش می باشد  وحتی ممکن است شما به آن معتاد نیز شوید.
دیوید تیم نویسنده کتاب” راز تاثیر گذاری موسیقی” در مقدمه کتاب خود می نویسد: ” موسیقی بیش از یک زبان است. در واقع موسیقی خدای زبان ها می باشد.”
در واقع موسیقی در میان تمام هنر ها منحصر به فرد است زیرا به طور قدرتمندانه ای بر روی سطح هوشیاری افراد اثر می گذارد. اگر شما به شیوه  ای صحیح موسیقی را وارد زندگی خود کنید، می توانید  تا سالیان سال از اثرات مثبت آن بر روی خود و فرزندانتان بهره گیرید. اما فراموش نکنید ،  به همان  اندازه که موسیقی می تواند تاثیرات خوب بگذارد ، قادر است زیان بخش نیز باشد.

چه می توان کرد؟
والدین و مربیان می توانند از همان دوران کودکی علاقه به موسیقی را در کودک ایجاد کنند.برای این کار چند مورد پیشنهاد می گردد.
۱ موسیقی برای نوزادتان
برای کودکتان منتخبی از سبک های مختلف موسیقی را پخش کنید و اگر سازی می نوازید، اجازه دهید در  بخشی از زمان تمرینتان ،او نیز نزدیک شما باشد. البته مراقب باشید که شدت صدا، متوسط باشد زیرا صدا های بلند به شنوایی کودک آسیب می رساند.
۲ برای نوزادنتان بخوانید
این مهم نیست که شما چقدر در خواندن تبحر دارید، شنیدن صدای شما باعث می شود تا کودکتان بهتر با کلمات و زبان مادری خود آشنا شود.نوزادان،عاشق ریتم و ملودی هستند. آنها توانایی این را دارند که یک ملودی خاص را از بین چند ملودی که می شنوند، تشخیص دهند.
۳ با کودکتان بخوانید
هنگامی که بچه ها بزرگ می شوند ، از آواز خواندن لذت بیشتری می برند. کنار هم قرار دادن کلمات یک آهنگ در حقیقت به مغز کودک کمک می کند تا سریعتر یاد بگیرد و برای مدت طولانی تری آن را در خود جا دهد(تقویت حافظه) . به همین دلیل ، اکثر ما آهنگهایی را که در کودکی شنیده یا خوانده ایم بخاطر داریم حتی اگر سالها از خواندن یا شنیدن آنها گذشته باشد.
۴ یادگیری موسیقی(ساز _ آواز)
اگر شما تصمیم دارید که فرزندتان نواختن یک ساز را یاد بگیرد، نیازی نیست که تا ۷،۸ سالگی او صبر کنید و آنگاه او را به کلاس بفرستید. مغز کودکان همیشه  آماده دریافت اطلاعات جدید است. آنها آمادگی یادگیری موسیقی از سنین کم را دارند.بسیاری از کودکان ۴ یا ۵ ساله ،عاشق ساختن یک آهنگ، خواندن و نواختن ساز های ساده هستند و شروع این کار در زمانی که آنها سن چندانی ندارند، کمک می کند تا موسیقی جزء لاینفک زندگی آنها برای تمام عمر گردد.
موسیقی به عنوان یک بخش مهم از زندگی  کمک می کند تا مهارتهای خلاقانه و گروهی در فرزندتان پرورش یابد و در آینده ای نزدیک، او به فردی کامل از نظر اعتماد به نفس،اراده، اجتماعی بودن و.. تبدیل شود.

 

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


خرید vpn ساکس پیش بینی فوتبال
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است