کیتارو

کیتارو

كيتارو در سال ۱۹۵۳ با نام واقعى «ماسانورى تاكاهاشى» در ژاپن به دنيا آمد. پدر و مادر او مانند اغلب ژاپنى ها پيرو آئين شينتو، مذهب ارواح پرستى بودند. كيتارو در دبيرستان به موسيقى سل(موسيقى مذهبى سياه پوستان)، ريتم و بلوز علاقه مند شد.

او پس از فراگيرى نواختن گيتار الكترونيك، با گروه خود به نام «آلباتراس» (نوعى مرغابى بزرگ دريايى)، شروع به برگزارى برنامه هايى در مهمانى ها و كلوب ها كرد. نام كيتارو كه يك شخصيت كارتونى تلويزيونى بود در همين زمان از سوى دوستانش بر وى نهاده شد. بزرگترين اثر وى در اين زمان اُتيس و ردينگ بود. كيتارو خود در مورد اين اثر مى گويد: «موسيقى من احساسى از تعمق و مهربانى را در مخاطب بر مى انگيزد و در واقع موسيقى من نه ريتم است و نه بلوز اما مخاطب احساسى مشابه احساس موسيقى سُل را در خود احساس مى كند.»

در اوايل دهه هفتاد او به طور كلى تغيير رويه داد و كار با كيبورد را آغاز كرد. او به گروه «فار ايست فَميلى» پيوست و با آنها گذار به دور جهان را آغاز كرد. در اين مسافرت ها، كيتارو با «كلاوس شولز»، نوازنده سينتى سايزر و بنيانگذار گروه «تنجرين دريم» آشنا شد. شولز براى گروه دو آلبوم توليد كرد و كيتارو كلاس فشرده اى را نزد وى به فراگيرى سينتى سايزر گذراند.

كيتارو در مورد اين تغيير مسير به سمت فراگيرى سينتى سايزر مى گويد: «من با سينتى سايزر مى توانم يك اقيانوس خلق كنم، يك كناره زمستانى، يك ساحل تابستانى و يك منظره كامل را بيافرينم.»

او پس از بازگشت به ژاپن در سال ۱۹۷۷ كار تكنوازى خود را آغاز كرد. دو آلبوم اوليه او با نام هاى «تن كاى» و از داستان ماه كامل «به نوعى جنون و هوس، آئين و كيش» براى جنبش در حال تولد موسيقى «نيو ايج» تبديل شد. اما اين آلبوم «جاده ابريشم» كيتارو بود كه توجه جهانيان را به سوى او جلب كرد. جاده ابريشم، موسيقى اى بود كه براى يك مستند ژاپنى كه به مدت پنج سال در تلويزيون به نمايش در مى آمد، ساخته شده بود.

آلبوم جاده ابريشم او در سال ۱۹۸۶ با استقبالى جهانى روبه رو شد و در پى اين استقبال، كيتارو در سال ۱۹۸۷ با همكارى موسيقيدان هاى مختلفى مانند «ميكى هارت» و «جان اندرسون» توانست آلبوم هايى مانند« نور روح» را به بازار عرضه كند و بالغ بر ده ميليون كاست به فروش رسيد. اين آلبوم به عنوان بهترين اثر نيو ايج معرفى شد.
در همين سال بود كه وى آلبوم هاى قديمى خود را هم بازتكثير و توزيع كرد اما اين بار در سطحى جهانى و تور خود به آمريكا را شروع كرد و توانست با اجراى اولين تور زنده خود تنها در آمريكاى شمالى دو ميليون آلبوم به فروش برساند.

او در سال بعد توانست با خلق موسيقى فيلم «بهشت و زمين» شهرتى دوباره كسب كند و برنده جايزه بالاترين امتياز در سال ۱۹۹۴ شود. اما اوج موفقيت او در عرصه موسيقى، دريافت جايزه سال ۲۰۰۱ براى آلبوم «در فكر تو» بود.

كيتارو يك ستاره است اما بسيار فروتن. او مى گويد: «طبيعت به من الهام مى كند. من تنها يك پيغام بر هستم. براى من برخى آهنگ ها مانند ابرها هستند و برخى مانند آب.»
كيتارو هر ساله براى تكريم و احترام به «مادر زمين» كنسرتى در كوه فوجى يا در نزديكى خانه اش در كلرادو برگزار مى كند. در يكى از اين برنامه ها كيتارو، در شبى ماه تمام در آگوست از غروب تا سپيده دم بر چليك مى كوبد و در حالى كه دستانش آغشته به خون شده بود همچنان به كوبيدن ادامه مى دهد.
از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۰ او با همسر اولش با نام يوكى زندگى مى كرد اما آنها به علت اينكه كيتارو اغلب اوقات در آمريكا كار مى كرد و همسرش در ژاپن، از هم جدا شدند. در نيمه هاى دهه نود او با زنى با نام «كيكو ماتسوبارا » كه هم اكنون در اغلب آلبوم هايش در كنار او مى نوازد، ازدواج كرد.

هم اكنون او در شهر «وارد» در خارج از كلرادو در مكانى به وسعت هفتاد و دو هزار مترمربع و در خانه اى به مساحت ۲۳۲ متر مربع، جايى كه كنسرت هاى آخر خود را در آنجا برگزار كرد، زندگى مى كند.

آلبومهای رسمی کیتارو :

۱۹۷۸ – Ten Kai/Astral Voyage/Astral Voyager/Astral Trip
۱۹۷۸ – In Person Digital
۱۹۷۹ – Full Moon Story/Daichi
۱۹۷۹ – Oasis
۱۹۸۰ – Silk Road (a.k.a. The Soghdian Merchants on VHS)
۱۹۸۰ – Silk Road II
۱۹۸۰ – In Person Digital
۱۹۸۰ – Silk Road Suite
۱۹۸۱ – Silk Road III: Tunhuang (japanese original title: Tonko)
۱۹۸۱ – Best of Kitaro vol 1
۱۹۸۱ – World of Kitaro
۱۹۸۱ – Ki
۱۹۸۲ – Millennia (Queen Millennia movie soundtrack)
۱۹۸۳ – Silk Road IV: Tenjiku/India
۱۹۸۴ – Silver Cloud/Cloud
۱۹۸۴ – Live in Asia/Asia Super Tour Live/Asia
۱۹۸۶ – Toward the West
۱۹۸۶ – Tenku
۱۹۸۷ – Light of the Spirit
۱۹۸۸ – Ten Years/Best of Ten Years
۱۹۹۰ – Kojiki
۱۹۹۱ – Live in America
۱۹۹۲ – Dream/Lady of Dreams
۱۹۹۳ – Heaven and Earth
۱۹۹۴ – Mandala
۱۹۹۵ – An Enchanted Evening – Live
۱۹۹۶ – Peace On Earth
۱۹۹۷ – Cirque Ingenieux
۱۹۹۸ – Gaia-Onbashira
۱۹۹۹ – Best of Kitaro vol 2
۱۹۹۹ – Thinking of You
۲۰۰۰ – The Soong Sisters
۲۰۰۱ – Ancient
۲۰۰۲ – An Ancient Journey
۲۰۰۲ – Daylight, Moonlight in Yakushiji – Live
۲۰۰۳ – Best of Silk Road
۲۰۰۳ – Sacred Journey of Ku-Kai
۲۰۰۴ – Shikoku 88 Places
۲۰۰۵ – Sacred Journey of Ku-Kai Volume 2
۲۰۰۶ – Spiritual Garden
۲۰۰۷ – Sacred Journey of Ku-Kai Volume 3
۲۰۱۰ – Sacred Journey Of Ku-Kai Volume 4

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


پیش بینی فوتبال
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است