خانه » اخبار موسیقی » کنسرت ارکستر ملی در اسفندماه برگزار می‌شود
کنسرت ارکستر ملی در اسفندماه برگزار می‌شود

کنسرت ارکستر ملی در اسفندماه برگزار می‌شود

کنسرت ارکستر ملی در اسفندماه برگزار می‌شود

ارکستر ملی به رهبری استاد «فریدون شهبازیان» دوباره کنسرت می‌دهد؛ این بار دوم اسفند ماه با اجرای «علیرضا افتخاری» در تالارِ وحدت. آهنگسازِ کارکشته اما در این برنامه علاوه بر تعدادی از قطعاتِ کنسرتی که بهمن ماه برگزار شد؛ چند قطعه‌ی جدید را نیز آماده‌ی اجرا کرده است.

«فریدون شهبازیان» -آهنگساز و رهبر ارکستر- درباره‌ی این اجرا به «موسیقی ما» می‌گوید: «ما در این برنامه، قسمتی از قطعاتی که در کنسرتِ گذشته اجرا کردیم را به همراه چند قطعه جدید آماده خواهیم کرد. در این برنامه سه قطعه از ساخته‌های استاد دهلوی از جمله سرود گل، کنسرتینو برای سنتور و ارکستر و همچنین دو قطعه از ساخته‌های خودم با نام پرلود «گریز» و پرلود «پرهیز عاشقانه» اجرا خواهد شد. این قطعات اگرچه پیش از این به صورت باکلام منتشر شده‌اند؛ اما در این برنامه به صورت بی‌کلام اجرا خواهد شد.»

«گریز» با صدای نادر گلچین و آهنگسازی فریدون شهبازیان، ۳۰ سال قبل ساخته شده بود و چندی قبل با پالایش دوباره منتشر شدند. آلبوم «گریز» دو مجموعه به هم پیوسته شامل یک قطعه ارکسترال و آوازاست و از اشعار حافظ و سایه (هوشنگ ابتهاج ) در آن استفاده شده است؛ اما در کنارِ این قطعات، افتخاری، منتخبی از آلبوم‌های «نیلوفرانه» به آهنگسازی عباس خوشدل و «شور عشق» به آهنگسازی «پرویز شهبازیان» را اجرا خواهد کرد. «شور عشق» از جمله آثار ماندگار علیرضا افتخاری در عرصه خوانندگی است که سال‌ها پیش به آهنگسازی فریدون شهبازیان و شعر هوشنگ ابتهاج منتشر شد. مجموعه آلبوم‌های «نیلوفرانه» نیز یکی از پرطرفدارترین آثار علیرضا افتخاری است که سال های گذشته به آهنگسازی عباس خوشدل به علاقه‌مندان ارائه شد.

او از همان ابتدا که رهبری ارکستر را برعهده گرفت، تلاش کرد از حضور آهنگسازانِ ایرانی در کنار آهنگسازان غربی بهره بگیرد؛ به همین خاطر است که به این مساله اشاره می‌کند: «ما از تمام آهنگسازانی که اثری برای ارکستر ملی دارند، دعوت می‌کنیم و طبیعتاً از آنها اجازه خواهیم گرفت. من خودم شخصاً به منزل استاد «حسین دهلوی» رفتم و از ایشان و همسرشان اجازه گرفتم تا آثارشان را -که پیش از این در اختیار هیچ ارکستری قرار داده نشده بود- اجرا کنیم. خوشبختانه به من منت گذاشتند و تمام آثارشان را در اختیار من قرار دادند. ایشان سال‌ها ارکستر صبا را رهبری می‌کردند و من هم در آن ارکستر نوازنده بودم. یعنی تمام آثار ایشان را می‌شناسم. همان‌طور که زمانی که در ارکستر گل‌ها نوازندگی می‌کردم، با آثار زنده‌یاد روح‌الله خالقی آشنایی کامل پیدا کردم. به هرحال این آثار را با اجازه از خانواده‌هایشان اجرا می‌کنیم و از بقیه آهنگسازان نیز آثاری برای اجرا خواهیم گرفت. البته ما تنها دو ماه است که تمرینات‌مان را شروع کرده‌ایم و نیاز به زمان داریم تا یک رپرتوار کامل و یک‌ساله داشته باشیم.»

«شهبازیان» همچنین می‌گوید که ارکستر ملی، برنامه‌ای برای اجرا در چند شهرستان را دارد که به احتمال فراوان دو اجرای زنجان و اصفهان در اسفند ماه سال جاری انجام خواهد شد و بقیه‌ی سفرها نیز در سالِ آینده انجام خواهد شد. به نظر می‌رسد، آهنگسازِ کهنه‌کار که حالا مدتی است سکانِ هدایت ارکستر ملی را در دست دارد، از وضعیتِ این روزهای ارکستر رضایت دارد و برای همین می‌گوید: «درحال حاضر نوازندگان به تعدادِ کامل رسیده‌اند و از لحاظ سازبندی ارکستر، به نسبت توانسته است کامل شود. در واقع هم‌اکنون ارکستر ملی، در رابطه با سازهای زهی، بادی، مضرابی و ضربی کامل شده است.»

از دیگر برنامه‌هایی که ارکستر ملی در دست دارد، می‌توان به اجرای این ارکستر در ماه‌های ابتدایی سال آینده اشاره کرد که علاوه بر اجرای تهران – احتمالا دو اجرا- همان برنامه در مراکز استان‌ها نیز به اجرا درخواهد آمد: «ما در اجراهای آتی‌امان رپرتواری کاملا متفاوت را اجرا کرده و از خوانندگانی جدید بهره خواهیم برد.»

ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و آواز علیرضا افتخاری دوشنبه دوم اسفند ماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت. علاقه‌مندان می توانند جهت تهیه بلیت از امروز به سایت ایران کنسرت مراجعه کنند

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


پیش بینی فوتبال
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است