خانه » اخبار موسیقی » چگونگی پیدایش و تکامل ردیف سازی و آوازی موسیقی ایران
چگونگی پیدایش و تکامل ردیف سازی و آوازی موسیقی ایران

چگونگی پیدایش و تکامل ردیف سازی و آوازی موسیقی ایران

چگونگی پیدایش و تکامل ردیف سازی و آوازی موسیقی ایران

هوشنگ فراهانی (نوازنده آهنگساز و مدرس دانشگاه) و سبحان مهدی‌پور (خواننده) روز ۱۳ اردیبهشت ساعت ۱۷، توسط موسسۀ «خانه هنر آفتاب نو» برنامه‌ای را با عنوان بررسی چگونگی پیدایش و تکامل ردیف سازی و آوازی موسیقی ایران در سالن ادارۀ فرهنگ و ارشاد بابل اجرا می‌کند.

در این نشست هوشنگ فراهانی به بررسی ردیف سازی و چگونگی سیر و تحول آن و سبحان مهدی‌پور در مورد یکی از شیوه‌های آوازی سخنرانی می‌کنند و در پایان ساز و آوازی را مشترکاً به اجرا در می‌آورند که حضور در این نشست برای عموم آزاد است.

سبحان مهدی‌پور الگوبرداری و فراگیری شیوۀ آوازی سید حسین طاهرزاده، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری و همچنین نواختن ساز سه تار را از نوجوانی، نزد کریم صالح عظیمی و فراگیری شیوۀ آوازی اقبال السلطان و ردیف آوازی عبدالله خان دوامی را دنبال کرده که این مراوده و کسب تجربۀ استاد شاگردی همچنان بر قوت خود باقی است.

هوشنگ فراهانی نیز علاوه بر آهنگسازی در زمینه ترجمه و نویسندگی هم دستی آشنا دارد و تحصیلات آکادمیک خود در موسیقی را با دریافت کارشناسی ارشد اتنوموزیکولوژی (قوم‌موسیقی شناسی) از دانشگاه تهران ادامه داده است. او آثار مکتوب بسیاری را منتشر کرده و آلبوم‌هایی با صدای سالار عقیلی، سینا سرلک و… منتشرو  در کشورهای مختلفی روی صحنه رفته است.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است