خانه » فیلم و موسیقی » عبدالوهاب شهیدی
عبدالوهاب شهیدی

عبدالوهاب شهیدی

عبدالوهاب شهیدی (مهر ۱۳۰۱، میمه)، خواننده موسیقی سنتی ایرانی و نوازندهٔ عود است. وی در برخی موارد آهنگ سازی نیز داشته است.

عبدالوهاب شهیدی در میمه اصفهان و در خانواده‌ای روحانی به دنیا آمد. او از اوایل دهه ۱۳۲۰ فعالیت هنری خود را با فراگیری آواز، سنتور و عود نزد اسماعیل مهرتاش آغاز کرد.

عبدالوهاب شهیدی در سال ۱۳۳۹ با برنامه گل‌ها شروع به فعالیت و همکاری در رادیو کرد و تا سال ۱۳۵۷ در بسیاری از این برنامه‌ها شرکت کرد. وی همچنین چندین بار در برنامه‌های جشن هنر شیراز شرکت کرد و در این برنامه‌ها با استادانی چون جلیل شهناز، فرامرز پایور، اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت‌الله بدیعی، حسن ناهید و محمد اسماعیلی همکاری کرد. تصنیف معروف زندگی با مطلع «زندگی بی چشم تو» از این هنرمند است. وی هم اکنون در ایران زندگی می‌کند.
تولد و دوران کودکی

عبدالوهاب شهیدی فرزند حجت‌الاسلام عبدالباسط شهیدی از روحانیون شهیر اصفهان است. او در شهر میمه و در مهرماه سال ۱۳۰۱ به‌دنیا آمده است.
از جمله  آثار استاد شهیدی می‌توان به حضور او در برنامه رادیویی گل‌ها اشاره کرد. وی در تعداد بی شماری از این برنامه‌ها شرکت کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به یک شاخه گل ۴۱۲ اشاره کرد. در یک شاخه گل ۴۱۲ علاوه بر استاد شهیدی استاد گلپایگانی و استاد محمدرضا شجریان نیز آواز خوانده‌اند. هم چنین در لوح فشرده شماره ۳ از مجموعه ۳۷ سال رادیو ایران تصنیف زندگی با صدای شهیدی انتشار یافته است.
نظر محمدرضا شجریان درباره عبدالوهاب شهیدی:
استاد محمدرضا شجریان در جشن یازدهم خانه موسیقی در حضور اساتید موسیقی ایران درباره عبدالوهاب شهیدی گفت: او بزرگ‌مرد آواز هنر ایران است و سالیان درازی است که دستش را بوسیده‌ام و در حضور او کُرنش کردم و هیچگاه به خود اجازه ندادم که در حضور او عرض هنر کنم و از این بابت که من آمده‌ام جایزه او را تقدیم کنم متاسفم، استاد مرا ببخش و من در اندازه‌ای نیستم که جایزه شما را بدهم.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


پیش بینی فوتبال
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است