خانه » اخبار موسیقی » جایزه بهترین موسیقیدان آسیا به حسین علیزاده اعطا شد
جایزه بهترین موسیقیدان آسیا به حسین علیزاده اعطا شد

جایزه بهترین موسیقیدان آسیا به حسین علیزاده اعطا شد

جایزه بهترین موسیقیدان آسیا به حسین علیزاده اعطا شد

بنیاد مرکز جهانی موسیقی کره جنوبی، جایزه برترین موسیقی‌دان آسیا را به استاد «حسین علیزاده» اهداء کرد.

بنیاد مرکز جهانی موسیقی کره جنوبی که هر دو سال یک بار از میان موسیقیدان‌های برگزیده کشورهای آسیایی اقدام به انتخاب برترین‌های موسیقی می‌کن ، امسال در مراسمی که موسیقیدانی از کشورمان را برگزیده آسیا اعلام کرد .

آیین اهدای جایزه استاد علیزاده امروز طی مراسمی با حضور «کانگ سان دائه» رئیس مرکز جهانی موسیقی کره، سفیر ایران در کره جنوبی و تنی چند از مسئولان سفارت کشورمان در شهر سئول برگزار شد. با توجه به اینکه استاد علیزاده به واسطه تداخل برنامه‌ها امکان حضور در این مراسم را نداشت، این جایزه که شامل پلاک ویژه و مبلغ ۱۰ هزار دلار است به «حسن طاهریان» سفیر کشورمان در سئول به نیابت از ایشان اهداء شد.

خلق آثار ارزشمند موسیقیایی و توانمندی بالای استاد علیزاده در ایجاد ارتباط جهانی از طریق موسیقی از دلایل انتخاب او به عنوان موسیقیدان برتر این دوره توسط بنیاد مرکز جهانی موسیقی کره جنوبی عنوان شده است.

پیشتر و در سال ۲۰۱۵، جایزه نخست این بنیاد به «یویوما» موسیقیدان بزرگ ژاپنی تعلق گرفته بود.

«کانگ سان دائه» رئیس مرکز جهانی موسیقی کره جنوبی در آیین اهدای این جایزه در سخنانی به موسیقی ایرانی اشاره کرد و گفت: «موسیقی ایران موسیقی اوریجینال با ماهیتی ریشه در تاریخ و بسیار کهن و غیر تقلیدی است. موسیقی ایرانی به وضوح ماهیتی متمایز از موسیقی سایر ملل و نقاط مختلف نقاط جهان دارد و بسیاری از سازهای کنونی جهان از سازهای موسیقی کشورمان اقتباس یا الهام گرفته اند که در این بین می توان گفت که پیانو از سنتور و گیتار نیز از تار و سه تار ایران الهام گرفته اند.»

«کانگ سان دائه» حتی گفت که کلیسای ارتدوکس در زمانهای بسیار دور نیز برای ترویج آئین خود از موسیقی ایران استفاده بهره می‌گرفته است.

استاد حسین علیزاده آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر و نوازنده تار و سه‌ تار ایرانی و نامزد دریافت سه جایزه گرمی است. او از چهره‌های تحسین ‌شده موسیقی فیلم در ایران به شمار می‌آید و آثاری چون دلشدگان (۱۳۷۰)، گبه (۱۳۷۴)، زشت و زیبا (۱۳۷۷)، زمانی برای مستی اسب‌ها (۱۳۷۸)، لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند (۱۳۸۶)، آواز گنجشک‌ها (۱۳۸۷) و ملکه (۱۳۹۰) از ساخته‌های او است. او همچنین با کسب چهار سیمرغ بلورین برای فیلم‌های گبه، زشت و زیبا، آواز گنجشک‌ها و ملکه، مشترکا به همراه مجید انتظامی برنده بیش‌ترین سیمرغ بلورین در بخش بهترین موسیقی متن از جشنواره فیلم فجر می‌باشد.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است